Jazykový model ChatGPT, ktorý dokáže odpovedať na prakticky akúkoľvek vašu otázku, napíše za vás článok aj esej do školy, sa v posledných mesiacoch stal vyhľadávanou pomôckou. ChatGPT dokáže kódovať, poradí vám, kam sa máte ísť najesť v Ríme a dokáže aj prekladať. Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, ako presne funguje, aké sú jeho doterajšie obmedzenia a v ktorých odvetviach ho môžete (legálne) používať!

Vie aj po slovensky
ChatGPT je vytvorila spoločnosť OpenAI a pre verejnosť bol prvýkrát sprístupnený v roku 2020. Dokáže vygenerovať text, ktorý je zrozumiteľný, súvislý a relevantný. Ovládať ho viete pomocou tzv. promptov (čiže výziev alebo príkazov). Jednoducho povedané, je to umelá inteligencia, ktorá dokáže odpovedať na takmer akúkoľvek otázku.
Má dobrú znalosť angličtiny, ale ak preferujete komunikáciu v slovenčine, obstojne zvládne aj tú. Vďaka tomu, že bol natrénovaný na veľkom počte textov, totiž dokáže rozpoznať vzory a štruktúry v jednotlivých jazykoch.
Ak sa pýtate na cenu, ChatGPT je v základnej verzii zadarmo, no je to verzia 3.5, ktorá odpovedá menej presne a má horšiu slovenčinu. ChatGPT PLUS stojí asi 20 dolárov mesačne (čo je v prepočte 19 eur) a v rámci predplatného máte okrem iného aj prednosť, ak je kapacita preťažená.
Aj po asistentke musíte urobiť kontrolu
Začiatky s ChatomGPT nie sú vôbec náročné – vytvorte si účet na OpenAI prostredníctvom stránky chat.OpenAi.com, kde sa môžete bezplatne zaregistrovať pomocou svojej e-mailovej adresy alebo Google či Microsoft účtu. Stačí kliknúť na tlačidlo „Sign Up“ (Zaregistrovať sa) a potom si už len vyberiete, či sa chcete zaregistrovať pomocou existujúceho Google alebo Microsoft účtu alebo pomocou e-mailovej adresy.
Hoci sa ChatuGPT hovorí aj umelá inteligencia, neznamená to, že vie všetko správne zodpovedať a všetko pozná. Podľa štatistík je presný len na 70-90 %, a preto by ste mali brať všetko, čo píše, s veľkou rezervou. To však neznamená, že by ste ho nemali používať – ChatGPT môže byť skvelou výkonnou asistentkou, ak viete, ako s ňou pracovať, a vždy po nej prácu kontrolujete.
Potrebujete nielen asistentku, ale aj nový počítač či iné elektronické vybavenie do kancelárie? Neváhajte využiť tieto skvelé promo kódy a zľavy alebo zľavové kódy, vďaka ktorým bude vaše online nakupovanie o niečo výhodnejšie!
Prácu za vás kvalitne nenapíše – ale…
Možností využitia ChatGPT je toľko, že sa ani nedajú všetky opísať. Je skvelý na písanie e-mailov a na preklady, ale môžete ho použiť aj na štrukturalizáciu dát či písanie článkov.
Vďaka ChatuGPT môžete napríklad pripraviť obsahový plán na sociálne siete alebo blog. Tie sa zvyčajne vytvárajú na základe analýzy kľúčových slov, teda podľa toho, čo ľudia vyhľadávajú. Zároveň sa prihliada na to, kde máte najvyššie marže (ak ste podnikateľ alebo e-shop), ale aj na to, na čo sa vás ľudia pýtajú v rámci zákazníckej podpory.
Pracuje pre vás nejaký copy writer? Môžete mu začať pripravovať zadania prostredníctvom ChatuGPT! Správne zadanie pre článok totiž nie je napríklad „Napíš článok o lietadlách“, ale obsahuje jasne definovanú štruktúru, rozsah a kľúčové slová, ktoré majú byť zahrnuté. Kvalitne vypracovaná úloha pre copywriterov môže mať rozsah aj dve A4 a práve umelá inteligencia vám môže pri spracovaní úloh pomôcť.
Veľmi praktické je napríklad využitie ChatuGPT na vypracovanie záverov z vami napísaných prác. Častokrát pri nich čerpáte z rôznych štúdií, ktorých prečítanie môže byť časovo náročné – a tak stačí štúdiu prekopírovať umelej inteligencii a dať jej zadanie, aby ju zhrnula do jedného odseku. Nemáte za čo!